Gram to jedna z podstawowych miar używanych w kuchni i nie tylko. Często bywa też jednostką problematyczną, kiedy gramatura potraw była ciężka do wprowadzenia w życie. Gram, ile to miligram, czyli o tym, jak przeliczać podstawową jednostkę miar.
Gram – ile to miligram?
Gram jest jednostką masy i jedną z podstawowych jednostek w układzie miar. Przelicznik tej jednostki jest dosyć prosty – jeden gram to 0,001 kilograma, a więc 1 kilogram składa się z 1000 gram. 1 gram zawiera w sobie 1000 mg, a więc przelicznik jest dosyć łatwy do zapamiętania.
Jedną z najczęściej używanych jednostek masy jest kilogram. Sam przedrostek kilo oznacza jednostkę 1000 razy większą od miary podstawowej. 1 kilogram to 1000 gramów, dlatego wniosek jest prosty – przedrostek mili oznacza jedną tysięczną części jednostki podstawowej. W miarach kuchennych zdarza się także używanie dekagramów, które stanowią dziesiąta część grama. Ostatnia z tych jednostek jest obecnie rzadko używana, natomiast spotkać ją można nadal w starych książkach kucharskich.
Podstawowe jednostki miar oznaczamy zazwyczaj skrótami:
- kilogram – kg;
- dekagram – dag;
- gram – g;
- miligram – mg.
Często w gramach określane są miary używane w kuchni, natomiast miligramy to często jednostki używane w medycynie.
Internetowe przeliczniki miar
W obecnych czasach wystarczy dostęp do Internetu, aby w łatwy sposób przeliczyć jednostki miar. Służą ku temu internetowe kalkulatory, które podpowiadają nam nawet gotowe rozwiązania, ułatwiające przeliczanie miar.
Wystarczy proste wpisanie interesujących nas haseł w wyszukiwarkę. Takie strony internetowe są dosyć intuicyjne, a często łączą w sobie możliwości przeliczenia kilku różnych jednostek miar.
Dlaczego warto korzystać z gramatury, zamiast miar domowych w przepisach?
Każdy produkt spożywczy będzie miał inną gęstość, a to powoduje, że ta sama ilość produktu zajmować może różną przestrzeń. Dokładnie z tego powodu przeliczanie miar domowych w stosunku 1:1 może być zgubne. Jeśli zechcemy zamienić w przepisie cukier na miód i pokierujemy się przy tym miarami domowymi – możemy dosyć mocno zdziwić się słodkością potrawy. Dlaczego? 1 łyżeczka cukru to zaledwie 5 g, natomiast 1 łyżeczka miodu waży aż 12 g. Mniej spektakularnie wyglądać będzie przelicznik mąk, aczkolwiek nadal różnice mogą być spore. Mąka pszenna w szklance będzie zawierać 130 g, natomiast mąki bezglutenowe będą miały nieco inną gęstość, przez co zajmować będą inną objętość szklanki – np. mąka kukurydziana w szklance zawierać będzie 115 g.
Są to powody, dla których lepiej w kuchni i życiu posługiwać się jednostkami miar, nie miarami domowymi. W kuchni może to być tym bardziej istotne, bo zależeć będzie od tego jakość naszego wypieku czy potrawy.
Gram – ile zawiera w sobie miligram, a ile to będzie dekagram czy jaka to będzie część kilograma? Jednostki miar tylko z pozoru są skomplikowane w przeliczeniach. Przeliczniki tych jednostek znajdziemy w Internecie, ale też z łatwością zapamiętamy prostą formułę ich przeliczania.