Ubezpieczenie kredytu to przede wszystkim rozwiązanie korzystne dla banku, który kredytu udziela. Chodzi o zabezpieczenie się przez bank tak, aby otrzymać spłatę zaciągniętego kredytu przez klienta. Ubezpieczenie kredytu – co warto wiedzieć? Czy jest ono konieczne? Co właściwie oznacza?
Ubezpieczenie kredytu – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenie kredytu jest swego rodzaju połączeniem usług finansowych oraz bankowych w celu zabezpieczenia spłaty kredytu w momencie wystąpienia jakichś nieprzewidzianych sytuacji. Takie ubezpieczenia mają dać pewność spłaty kredytu. Od razu nasuwa się myśl, że to tylko kolejna kwestia, za którą trzeba zapłacić, a korzyści przyniesie to tylko bankom. Niekoniecznie tak jest, ubezpieczenie kredytowe mogą przynieść korzyści także dla kredytobiorców.
Ubezpieczenie kredytu ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe kredytobiorcy w razie wystąpienia:
- bezrobocia;
- utraty możliwości podejmowania pracy;
- wypadków losowych;
- poważnej choroby.
Wyróżniamy trzy grupy ubezpieczeń kredytów:
- ubezpieczenia indywidualne;
- ubezpieczenia grupowe (są zawierane przez bank na rzecz kredytobiorców);
- ubezpieczenia zawierane przez bank na rzecz jego samego.
Ubezpieczenie kredytu – czy jest obowiązkowe?
Generalnie ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe w kontekście przepisów prawa, jednak staję się to coraz powszechniejszą praktyką bankową. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to stabilne zabezpieczenie dla banków. Osoby chcące wziąć kredyt muszą się liczyć z tym, że w momencie odmowy przystąpienia do umowy ubezpieczenia kredytu, bank może wymagać od nas innej formy zabezpieczenia, takiej jak np. poręczenie spłaty przez nas kredytu przez inną osobę.
Formy ubezpieczenia kredytu mogą pomóc przy staraniu się o kredyt hipoteczny. W momencie, gdy nie mamy wystarczającej sumy pieniędzy na wkład własny wymagany przez bank, często dostajemy możliwość skorzystania z tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego – pomoże ono kredyt uzyskać.
Jeśli się nie zdecydujemy na ubezpieczenie kredytu, możemy otrzymać ofertę zmienioną na naszą niekorzyść – tak, że po prostu kredyt nie będzie dla na już tak korzystny, jak mógłby być w pakiecie z ubezpieczeniem. Pamiętajmy, że wszelkie warunki umowy mogą podlegać negocjacjom. To jaka będzie nasza pozycja negocjacyjna może zależeć od kilku czynników, np. naszej historii kredytowej czy też wysokości wkładu własnego. Ubezpieczenie kredytu często sprawia, że koszty samego kredytu są mniejsze.
Ubezpieczenie kredytu – najczęstsze rozwiązania
Każda jednostka bankowa sama decyduję, jak zabezpiecza konkretne rodzaje kredytów. Najczęściej wybierane są następujące formy ubezpieczeń kredytu:
- Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy – strona ubezpieczająca zobowiązuje się spłacić kredyt w momencie, gdy kredytobiorca straci pracę. Ważne jest, że nie mamy do czynienia z całkowitą spłatą, najczęściej jest to spłata 6-12 rat. Warto zaznaczyć również, że nie dojdzie do spłaty kredytu przez ubezpieczyciela, jeśli utrata pracy nastąpiła z naszej winy czy inicjatywy.
- Ubezpieczenie na życie – tego typu ubezpieczenie jest realizowane w przypadku śmierci kredytobiorcy. Ubezpieczyciel zajmuję się spłatą zaciągniętego kredytu. Najważniejsze jest przy tym ubezpieczeniu to, że daje gwarancję nie obciążenia spłatą kredytu osób bliskich zmarłego.
- Ubezpieczenia nieruchomości – ten rodzaj ubezpieczenia ma przede wszystkim zabezpieczyć przed zdarzeniami losowymi, w tym np. pożarem. Jest stosowany głównie przy kredytach hipotecznych.
- Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy bądź inwalidztwa – jest to ubezpieczenie zabezpieczające spłatę kredytu w momencie, gdy kredytobiorca doświadczy wypadku czy też inwalidztwa. Co będzie następstwem niemożności wykonywania pracy.
Ubezpieczenie kredytu – co warto wiedzieć? Taka idea ubezpieczeń jest bardzo popularną formą zabezpieczeń dla banków. Pozwala im to uzyskać należności zaciągnięte przez kredytobiorców. Ubezpieczenia te mogą także przynieść korzyści dla osób biorących kredyt.