Kalendarz ciąży to jeden z tych dokumentów, z którym przyszła mama raczej się nie rozstaje. Sprawdzamy, jak wyglądają miesiące ciąży z podziałem na tygodnie, miesiące, a w końcu na trymestry. Wbrew pozorom dosyć łatwo jest to usystematyzować.
Miesiące ciąży – od kiedy liczyć?
W większości wypadków początek ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Problem polega na tym, że do zapłodnienia dochodzi około dwa tygodnie później, dlatego niektóre wzory liczą ciążę od tego momentu. W każdym z tych przypadków jej długość może być różna.
W gabinetach lekarskich do określania czasu zapłodnienia najczęściej używana jest reguła Naegelego, czyli rozpoczynająca odliczanie właśnie od pierwszego dnia miesiączki. Wynika to z faktu, że często ciężko jest określić precyzyjnie czas, kiedy doszło do zapłodnienia. Z tych obliczeń wynika, że ciąża trwa 280 dni, czyli około 266 dni od momentu zapłodnienia.
Ciąża trwa 9. czy 10. miesięcy?
Prawidłowo ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni, co daje nam 10 miesięcy liczonych pod względem długości cyklu (przy założeniu, że trwa on u kobiety 28 dni), i około 9 miesięcy kalendarzowych. O ciąży donoszonej mówimy w przypadku porodu następującego po 38. tygodniu ciąży, ale nie późniejszym niż w 42. tydzień (wówczas jest to ciąża przenoszona). W tym czasie rodzi się zdecydowana większość, bo aż 95% dzieci.
Lekarze zwykle namawiają pacjentki do posługiwania się raczej tygodniami, niż miesiącami. Rozwój ciąży jest bowiem na tyle intensywny, że w każdym tygodniu dochodzi do kolejnych przemian, które będą istotne dla rozwoju płodu.
Trymestry ciąży z podziałem na tygodnie
Dla uproszczenia tygodnie ciąży zostały podzielone także na trymestry, które dzielą ciążę na trzy najważniejsze okresy rozwoju:
- I trymestr: trwa od 1. do 13. tygodnia ciąży. Jest to okres najbardziej intensywnego rozwoju dziecka. Jest to także czas największych dolegliwości u przyszłych mam. Kobietom często dokuczają nudności, wymioty, bóle głowy i zmęczenie, często również stają się wrażliwe na zapachy i nerwowe. Wszystko to wynika z gwałtownego wzrostu hormonów, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciąży. Mówi się także, że 1 trymestr jest czasem największego ryzyka poronień i to tych, na które właściwie nie mamy wpływu.
- II trymestr: trwa od 14. do 27. tygodnie ciąży. Jest to etap, w którym niemal wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte. Płód odżywia się już przez pępowinę, a macica ciągle rośnie, aby pomieścić ciągle rosnące dziecko. Jest to czas bardzo intensywnego wzrostu płodu, który z każdym tygodniem przybiera coraz więcej ludzkich cech. Od około 21. tygodnia ciąży, teoretycznie możliwe jest przeżycie dziecka poza organizmem matki. Cały II trymestr to okres intensywnego dojrzewania i rozwoju wszystkich narządów dziecka.
- III trymestr ciąży: trwa od 28. do 42. tygodnia ciąży. Jest to czas, kiedy organizm kobiety jest coraz bardziej ociężały: płód, łożysko, wody płodowe i wiele innych czynników wpływają na konieczność zwolnienia tempa życia przez przyszłą mamę. Jest to okres intensywnego przybierania na wadze dziecka, głównie jeśli chodzi o tkankę tłuszczową.
W czasie każdej wizyty u ginekologa, lekarza najpewniej zapyta o aktualny tydzień ciąży. Wspominamy wtedy o tygodniu ciąży, który aktualnie jest w trakcie, nie natomiast o tym, który jest zakończony. Warto przy tym poznać nie tylko miesiące ciąży, ale także podział całego tego okresu na tygodnie.