Miód jest jednym z cudów, które przynosi nam natura. Produkowany przez pszczoły może wspomagać naszą odporność, leczyć schorzenia, ale przede wszystkim wzbogacać smak wielu naszych potraw. Ile kalorii ma łyżeczka miodu i czy mogą go używać osoby na diecie?
Ile kalorii ma łyżeczka miodu?
Warto wiedzieć, że miód jest produktem dość kalorycznym, aczkolwiek i tak dostarcza on mniej kalorii niż zwykły cukier znany nam z cukierniczki. Również jego wartość odżywcza jest zdecydowanie wyższa od białego cukru. Z czego zatem składa się miód?
- Cukry proste, czyli węglowodany – to główny składnik każdego miodu.
- Witaminy – zależnie od rodzaju, miód może zawierać spore ilości witaminy C, K, A czy witamin z grupy B.
- Minerały – magnez, żelazo, mangan i inne – ich zawartość także będzie zależna od rodzaju miodu.
- Inne składniki aktywne – np. enzymy produkowane przez pszczoły – mają głównie działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. To one w dużej mierze determinować będą lecznicze właściwości miodu.
Również indeks glikemiczny miodu zależeć będzie od jego rodzaju. Sami wyczuwamy, że smak poszczególnych rodzajów miodu jest inny – niektóre są bardziej, inne mniej słodkie. To powoduje także, że indeks glikemiczny miodu będzie wahał się od 50 do nawet 90, a więc miód może mieć średni lub wysoki indeks glikemiczny.
Sama wartość energetyczna miodu będzie dosyć stała. Jedna łyżeczka miodu ma około 35-40 kcal i mieści około 12 g. To wartości porównywalne lub nawet niższe w stosunku do zwykłego cukru. Należy jednak pamiętać, że łyżeczka cukru to 5 g, a łyżeczka miodu ponad dwa razy więcej.
Czy miód można stosować, będąc na diecie?
Biorąc pod uwagę ile ukrytego cukru spożywamy w ciągu dnia – w słodyczach, słonych przekąskach, produktach przetworzonych, ketchupie i wielu innych produktach – faktycznie warto zwrócić uwagę na kaloryczność miodu. Jak dobre nie byłyby jego właściwości, nadal dostarcza on do organizmu głównie cukrów prostych, a te powinniśmy w diecie ograniczać.
Dodatek miodu do winegretu w sałatce czy użycie go jako zamiennika cukru do ciast jest jak najbardziej dobrym pomysłem, ale to również może nas wpędzić w złe nawyki. Powszechne jest przekonanie, że dodatek miodu do herbaty to samo zdrowie. Zapominamy jednak o tym, że dla tego samego zdrowia potrzebne są okresy, kiedy organizm odpoczywa od trawienia, ponieważ każdy produkt (poza wodą i herbatą bez cukru), jest traktowany przez nasz organizm jako posiłek, a więc wymaga to rozpoczęcia całej lawiny procesów związanych z trawieniem wewnątrz organizmu. Zatem, jeżeli „dla zdrowotności” pozwolimy sobie na herbatę słodzoną miodem choćby trzy razy dziennie i dodamy do tego pięć innych posiłków, które normalnie zjedliśmy w ciągu dnia, to okaże się, że nasz organizm przez cały dzień musiał trawić. Poza tym miód traci swoje dobre właściwości w wysokiej temperaturze, a często także przy kontakcie z metalowymi sztućcami, dlatego nie należy dodawać go do gorącej, a ewentualnie letniej herbaty.
Nie warto jednak popadać ze skrajności w skrajność, wszystko jest bowiem dla ludzi, a badania potwierdzają, że zjadanie już jednej łyżki miodu dziennie może z czasem pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zatem tak – można stosować miód na diecie i będzie to na pewno bardziej wartościowy produkt, niż zwykły cukier, choć trzeba zachować tutaj pewien umiar.
Ile kalorii ma łyżeczka miodu – porównanie z innymi produktami
Sto gramów miodu (czyli około 6 sporych łyżek), zawiera mniej kalorii niż 1 pączek. Miód w jednej łyżeczce będzie zawierał dwukrotnie więcej energii niż cukier, ale wynika to z samej gramatury – 1 łyżeczka miodu waży 12 g, a cukru 5 g. Również z tego powodu, wymiana cukru na miód w stosunku 1:1, jest po prostu błędna.
Należy też rozróżniać miód prawdziwy od sztucznego, ponieważ ten drugi jest jedynie imitacją miodu i nie ma żadnych właściwości prawdziwego miodu. Składa się z rozpuszczonego cukru oraz aromatów, które nadają mu zapach (dla wielu wątpliwy), prawdziwego miodu.
Ilość kalorii łyżeczki miodu wydaje się mniej istotna przy całym bogactwie wartości odżywczych tego produktu. Na pewno jednak warto wiedzieć, kiedy i w jaki sposób zastępować cukier miodem.