Centymetr używany jest na całym świecie jako uniwersalna miara długości. Istnieją jednak pewne, dość istotne wyjątki. Jednym z nich są Stany Zjednoczone, które nadal stosują swoją własną, unikatową wersję brytyjskiego systemu jednostek miar, czyli system anglosaski. W jego miejscu cal zastępuje centymetr. Czym się od siebie różnią, a także, w jaki sposób przekonwertować cale na centymetry?
1 Cal ile to Centymetrów? – podstawowe założenia
Przeliczenie między systemem brytyjskim (ang. Imperial units) a systemem metrycznym nie jest trudnym zadaniem. Należy zauważyć, iż istotną różnicą pomiędzy calem a centymetrem jest to, iż 1 cal mierzy dokładnie 2,54 centymetra. Odwrotnie zaś możemy powiedzieć, iż 1 centymetr jest zaokrągloną 1/3 cala.
Jeden centymetr to dokładnie 0,3937 cala. Z reguły wartość podana w calach jest zazwyczaj mniejsza niż wartość podana w centymetrach. Jeśli mamy trudności z zapamiętaniem kombinacji 2,54, wystarczy pamiętać o pomnożeniu 1 cala przez 2,5 krotność. Dla przykładu 3 cale można zaokrąglić do 7,5 cm. W rzeczywistości jednak jest to 7,62 centymetra.
1 cal ile to centymetrów? – najprostsze formuły konwersji
Wykonując ręczne obliczenia w ramach ćwiczeń stosujących różnorodne miary długości (tj. centymetry i cale), wystarczy zastosować się do dwóch najkorzystniejszych formułek. Są niezwykle proste do zapamiętania, co więcej, za ich pomocą uzyskamy możliwie najpoprawniejszy wynik.
- 1 Cal = 1 Centymetr ÷ 2,54;
- 1 Centymetr = 1 cal * 2,54.
Z tak użytych formuł klarują się nam następujące wielkości miar:
- 1 cal = 25,4 mm, 2,54 cm, 0,254 dm, 0,0254 m, 0,0000254 km.
Odpowiedni sposób zapisywania konwersji 1 cal na centymetry
Cale pochodzą z anglosaskiego i brytyjskiego systemu mierzenia miar. Symbol jednostki w języku angielskim zapisywany jest w postaci słowa „inch”, skrótu lub symbolu „in”, albo prostego (″), przypominającego cudzysłów. Cechą szczególną obliczania cali z centymetrów jest to, że zapisywane są one nie tylko w postaci dziesiętnej, ale także ułamkowej. Z tego względu wiele rozmiarów zapisywanych jest w postaci, chociażby: 1/2, 1/4, czy 1/64.
Definicja terminu „cal” – skąd pochodzi?
Termin cal odnosi się do dużej liczby jednostek miary, które wcześniej były używane w zapisie długości pomiędzy poszczególnymi przedmiotami, obiektami, czy nawet miejscami. Termin cal został pierwotnie wprowadzony w 1101 roku przez Henryka I Beauclerca, ówczesnego króla Anglii i księcia Normandii, który uważał szerokość swojego kciuka za uniwersalny wyznacznik długości (tzw. jednostka antropometryczna).
Cal został jednak włączony do świata miar zdecydowanie później, bo dopiero w 1324 roku. Jednostka została ogłoszona za oficjalną miarę królestwa Anglii przez Edwarda II. W 1956 roku ostatecznie ustalono, iż cal ma dokładnie 2,54 centymetra długości. Obecnie cale są reprezentatywną jednostką długości w świecie anglojęzycznym i innych państwach.
Pochodzenie i historia centymetra – co warto wiedzieć?
Centymetr to dziesiętna wielokrotność metra. Stanowi również podstawową jednostkę w systemie metrycznym. System ten został wprowadzony po raz pierwszy w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku w celu uzyskania spójnego, wystandaryzowanego na arenie międzynarodowej systemu miar.
System metryczny jest obecnie używany w prawie każdym kraju na świecie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Japonii. To właśnie w nich wiele aspektów życia codziennego definiuje termin „cala”. Z tego powodu poprawne opanowanie różnic i metod konwersji cali na centymetry jest kluczową wiedzą dla współczesnego człowieka.
Praktyczne zastosowania cali – o jakich mowa?
Termin cala jest używany na szeroką skalę w świecie sportu. Wybierając nową deskorolkę, często określa się rozmiar jej dowolnych elementów (łożyska, trucki, deska) w calach. Termin ten jest również wszechobecny podczas wizyt na strzelnicy, ponieważ kalibry różnorodnych rodzajów broni palnej są zawsze podawane w określonej liczbie cali.
Co więcej, zaznajomienie się z konwersją cali na centymetry i odwrotnie jest pomocne w przypadku hobbystycznej i profesjonalnej jazdy na rowerze. Cale odgrywają ważną rolę w ustaleniu poprawnego rozmiaru stosowanych łożysk rowerowych, czy łańcuchów. Odnajdziemy je również w określaniu poprawnej średnicy felg samochodowych i odpowiadającej im średnicy wewnętrznej opon.
Cale w Polsce – gdzie możemy je spotkać?
Pomimo tego, iż centymetry są standaryzowaną, uniwersalną na terenie Polski i Unii Europejskiej jednostką miary, cale są użytecznymi miarami w niektórych dziedzinach przemysłu. Najwidoczniejsze użycie cali w Polsce można zaobserwować w określaniu przekątnej ekranu telewizora, czy monitora komputerowego. Tak więc rozmiar dowolnego ekranu, czy to laptopa, smartfonu i telewizora, podawany jest w calach. Dlatego też, kupując nowy monitor, spotkamy się z zapisem przekątnej 29 cali, aniżeli 73,66 centymetrów. Można więc zauważyć, iż cale są zdecydowanie łatwiejsze do wyobrażenia i zapisania, dzięki czemu ich użyteczność w dziedzinach komputerowych jest niezwykle istotna.
Cale są również użytecznym determinantem rozdzielczości graficznej. Jednym z podstawowych wyznaczników rozdzielczości ekranu jest tzw. dpi (ang. dots per inch), czyli liczba pojedynczych punktów obrazu (pikseli), przypadających na 1 cal. Wartość ta służy określeniu rozdzielczości, a tym samym jakości obrazu. Im więcej pikseli można umieścić w pojedynczym calu, tym wyższa jakość grafiki.
Oprócz ekranów, cale w Polsce spotkamy również w przypadku innych produktów komputerowych. Miary długości fizycznych dysków, nośników audio, płytek, czy także używanych w muzyce płyt winylowych zapisywane są za pomocą cali. Cale spotkamy również w hydraulice, ich zastosowanie powiązane jest z opisem długości złączy hydraulicznych, czy rur.
Znajomość konwersji cali na centymetry – pożyteczna umiejętność w życiu codziennym
Zdobycie nowych umiejętności z zakresu porównywania i konwersji miar długości, jak chociażby 1 cala na centymetr jest niezwykle pomocną wiedzą, która może przydać się w życiu codziennym. Dzięki znajomości obydwu miar można z łatwością i stosunkowo dużą szybkością obliczyć odpowiednie jednostki, bez konieczności czasochłonnego obliczania. Wraz z użyciem wyżej wymienionych formułek, rozwiązywanie zadań domowych, czy obliczenie potencjalnej długości ekranu w stosunku do wolnej powierzchni pomieszczenia staje się niezwykle proste!