Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym przeziębienia i różnego rodzaju infekcje, których pierwszą oznaką jest ból gardła, dają nam się we znaki. Również w takich sytuacjach okazuje się, że domowe sposoby na ból gardła bywają najskuteczniejsze. Z całą pewnością są propozycją dla osób, które preferują naturalne sposoby radzenia sobie z takimi dolegliwościami.
Czego potrzebujemy, by faktycznie uporać się z pierwszymi oznakami przeziębienia i zapewnić sobie natychmiastową ulgę?
Woda z solą to podstawa
Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że ból gardła jest w rzeczywistości dolegliwością alarmującą nas, że organizm zaczął zmagać się z infekcją. Zmagania bywają jednak długotrwałe i warto sobie w takich momentach pomagać na wszelkie sposoby. Boli, ponieważ gardło w takiej sytuacji jest podrażnione i jednocześnie spuchnięte. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem będzie regularne płukanie gardła wodą z solą.
Choć wiele osób wzdryga się na samą myśl o takim przedsięwzięciu, a pierwsza styczność z takim roztworem może wzbudzić odruch wymiotny, to jednak jest to niezawodny sposób redukowania obrzęku i tym samym złagodzenia dokuczliwego bólu. Ponadto, warto wiedzieć, że sól odznacza się wysokimi właściwościami antybakteryjnymi, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku atakującej organizm infekcji.
W celu przygotowania roztworu można śmiało wykorzystać sól, która z pewnością znajduje się w każdej polskiej kuchni. Niemniej, wielu lekarzy uważa, że najlepszym wyborem jest sól emska, dostępna właściwie w każdej aptece.
Imbirowe napary sposobem na ból gardła
Kolejnym domowym sposobem na ból gardła jest rozgrzewający napar z imbiru. Roślina ta niemal od zarania dziejów stosowana jest w charakterze naturalnego lekarstwa właśnie podczas silnych przeziębień. Doskonale rozgrzewa organizm, ale równocześnie korzystnie wpływa na wzmocnienie odporności. Jest również doskonałym środkiem łagodzącym ból gardła i doskonałą alternatywą dla osób, które nie są w stanie uporać się z roztworem solnym.
Imbir posiada właściwości przeciwbakteryjne, ale również składnik o nazwie gingerola, który doskonale radzi sobie w walce z dokuczliwym kaszlem. Pragnąc uporać się z bólem gardła należy pić napar z imbiru dwa razy dziennie. Najlepszym sposobem będzie przygotowanie naparu ze świeżego imbiru, a następnie dodanie do całości odrobiny miodu.
Ocet jabłkowy na ból gardła
Sporo osób w przypadku silnego bólu gardła decyduje się na przygotowanie błyskawicznej mieszanki wody z octem jabłkowym. W wielu domach od pokoleń właśnie w taki sposób radzono sobie z infekcjami i nic w tym dziwnego. Ocet jabłkowy charakteryzuje się działaniem antyseptycznym i przeciwbakteryjnym, a zatem jest doskonałym sposobem na dosyć szybkie działanie w przypadku nagłej infekcji. Przygotowanie takiej mieszanki jest banalnie proste. Wystarczy jedynie do szklanki z ostudzoną wodą dodać zaledwie dwie łyżki octu, wymieszać, a następnie płukać mniej więcej co dwie godziny. To bardzo skuteczny domowy sposób na ból gardła, a poprawa powinna nastąpić już po pierwszym płukaniu.
Uzupełnianie płynów w przypadku bólu gardła to podstawa
Choć solidny ból gardła potrafi skutecznie zniechęcić do spożywania jakichkolwiek napojów, to jednak warto się przemóc i po prostu potraktować picie jako element leczenia. Picie ciepłych napojów to nie tylko atak na gnieżdżące się w gardle bakterie, ale również solidne nawilżanie podrażnionej błony.
Można zatem powiedzieć, że pijąc zwykłą wodę częściej niż zwykle, możemy sobie po prostu pomóc i znacznie szybciej uporać się z infekcją. Możemy do letniej wody dodać odrobinę miodu, który w domach naszych dziadków zawsze pełnił rolę produktu leczniczego i odrobinę cytryny. Taka mieszanka pozwoli odczuć niemal natychmiastową ulgę i jednocześnie sukcesywnie będzie pozbywać się stanu zapalnego, który odpowiada za ból.
Domowe sposoby na ból gardła to sprawdzone wiele lat temu metody o których warto pamiętać na co dzień. Lata stosowania są najlepszą recenzją.