Przebarwienia na skórze powstają na skutek działania promieniowania UV. Czasem mogą być związane ze stresem czy też stanami zapalnymi. Niemniej jednak w dwóch ostatnich przypadkach zwykle są to zmiany przejściowe, natomiast uszkodzenia słoneczne pozostawiają widoczny ślad. Nie oznacza to jednak, że nie można z nimi walczyć. Poznajcie skuteczne sposoby. Przedstawimy również te, które pozwolą Wam zniwelować ryzyko ich pojawienia się w przyszłości.
Przebarwienia skórne – serum i krem, czyli kosmetyki, które warto stosować
Przebarwienia na skórze, zwłaszcza na twarzy są uciążliwe. Nie mówimy tu oczywiście o niewielkich piegach, ale większych zmianach pigmentacyjnych. Takie plamy niestety dodają lat. Mogą powstać przez nadmierne opalanie skóry bez odpowiedniego zabezpieczenia, ale i korzystanie z solarium. Jeżeli już ma się z nimi problem, to jednak można spróbować je zniwelować, przynajmniej mocno rozjaśnić. Dobrze sprawdzi się serum z witaminą C. Warto wiedzieć, że witamina C jest naturalnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki tlenowe, które mają wpływ na pojawianie się przebarwień na skórze. Do tego rozjaśnia już istniejące przebarwienia. Zaletą serum jest możliwość jego stosowania zarówno rano, jak i wieczorem. Podobne działanie na przebarwienia może mieć retinol, jednak on może być stosowany jedynie w ramach wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, gdyż uwrażliwia skórę na słońce i promieniowanie UV. W przypadku jego stosowania nie można zapomnieć o stosowaniu na dzień kremów z filtrem UV, można też wcześniej sięgnąć po serum czy też krem z witaminą C. Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3 również ma właściwości rozjaśniające i normalizujące. Warto jednak wiedzieć, że nie można stosować serum z witaminą C i kremu z niacynamidem w jednej pielęgnacji, gdyż oba te składniki posiadają różne pH, co może wywołać silne podrażnienie skóry. Należy zatem wybrać jeden z tych produktów i stosować razem z kremem o podobnym składzie. Krem stanowi zewnętrzną barierę ochronną. Dzięki temu serum może wniknąć głęboko i odbudować skórę. Trzeba pamiętać o aplikacji serum i kremu z pewnym odstępem. Najpierw aplikujemy serum, a po kilku lub kilkunastu minutach krem.
Jak zapobiegać pojawianiu się przebarwień na skórze?
Oczywiście zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego poza stosowaniem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej serum z witaminą C i kremu nawilżającego, warto jeszcze sięgnąć po krem z filtrem UV. Może być to też spray termoochronny z filtrem UV. Ważne, by filtr przeciwsłoneczny stosowany na skórę twarzy zapewniał ochronę SPF 25 lub wyższą. Ponadto, gdy jest naprawdę słonecznie warto nosić nakrycie głowy, a także chronić skórę wokół oczu, w czym może pomóc noszenie okularów przeciwsłonecznych. W ten sposób przy okazji chroni się oczywiście wzrok przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Warto również zadbać o swoją dietę. Skóra, która jest odwodniona jest bardziej narażona na negatywne czynniki zewnętrzne, dlatego nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu i piciu przynajmniej 2 litrów wody niegazowanej. Ponadto są warzywa i owoce, które zapewniają pewną ochronę skóry przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Oczywiście nie zastąpią kremu z filtrem, ale warto włączyć je do diety. Mowa oczywiście o pomidorach zawierających likopen, a ponadto marchwi zawierającej beta-karoten pobudzający komórki skóry do produkcji melaniny. To właśnie melanina jest naturalnym czynnikiem obronnym przed działaniem słońca. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry i ochrony przed przebarwieniami, to zapoznajcie się z informacjami na stronie: https://ohmyface.pl/.