Faktoring odwrotny to dla przedsiębiorców jeden ze sposobów na budowanie wiarygodnego wizerunku wśród partnerów biznesowych. Pozwala na wcześniejsze uregulowanie zobowiązań, bez obawy o utratę płynności finansowej czy konieczności zaciągania pożyczki. W artykule omówimy zasadę działania tego rodzaju faktoringu oraz wskażemy sytuacje, w których skorzystanie z niego jest najbardziej korzystne.
Na czym polega faktoring odwrócony (odwrotny, zakupowy)?
Faktoring odwrotny polega na finansowaniu przez faktora (firmę świadczącą usługi faktoringu) Twoich zobowiązań wobec dostawców czy innych partnerów biznesowych. Należności są spłacane w wymaganym terminie, a Ty nie martwisz się o zaległości w spłacie, które mogłyby źle wpłynąć na Twoje relacje biznesowe i wizerunek.
Na jakiej zasadzie funkcjonuje w praktyce faktoring odwrotny? Schemat jest prosty:
- W momencie otrzymania faktury do opłacenia za zakupione surowce, towary czy usługi, przekazujesz dokument sprzedaży do wybranej firmy faktoringowej.
- Faktor dokonuje w ustalonym terminie spłaty należności na konto dostawcy – pokrywając całą wartość widniejącą na fakturze.
- Ty natomiast spłacasz swoje zobowiązanie wobec firmy faktoringowej w późniejszym, bardziej dogodnym dla Ciebie terminie – ustalonym wspólnie z faktorem.
- Faktor wystawi Ci fakturę za zrealizowane usługi o wartości uzgodnionej na etapie zawierania umowy.
Taki proces płatności, pozwala na regulowanie swoich zobowiązań wobec partnerów biznesowych bez konieczności czekania na spłatę należności przez Twoich Klientów. To tym samym jeden ze sposobów na budowanie wizerunku wiarygodnego, wypłacalnego partnera, co z kolei stwarza dodatkowe możliwości uzyskania korzystnych warunków współpracy – np. w postaci rabatów w zamian za wcześniejsze regulowanie zobowiązań.
Więcej na temat faktoringu odwrotnego przeczytasz na stronie: https://pragmago.pl/porada/faktoring-odwrotny-co-to-jest/
Czym różni się faktoring odwrotny od tradycyjnego?
W przypadku tradycyjnego faktoringu, finansowanie dotyczy spłaty należności od Klientów firmy. Faktoring odwrócony natomiast, polega na regulowaniu zobowiązań przedsiębiorcy wobec dostawców czy innych partnerów biznesowych. Oba rodzaje faktoringu mają korzystny wpływ m.in. na płynność finansową firmy.
Kiedy warto zdecydować się na faktoring odwrócony?
Faktoring odwrotny jest szczególnie polecanym rozwiązaniem, jeśli:
- możesz otrzymywać od swoich dostawców rabaty za wcześniejsze i terminowe regulowanie należności,
- zależy Ci na zabezpieczeniu płynności finansowej firmy,
- chcesz mieć pewność stabilności dostaw,
- potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu zobowiązaniami wobec partnerów biznesowych.
Korzyści z faktoringu zakupowego dla przedsiębiorcy, czyli co konkretnie zyskujesz?
Faktoring odwrotny znajduje zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach i sytuacjach, przed jakimi przychodzi im stawać. Warto jednak potraktować go nie tylko jako awaryjny rodzaj usługi, w sytuacji, gdy zwiększa się ryzyko utraty płynności finansowej, ale także wtedy, gdy firma jest w dobrej kondycji, aby poszerzyć możliwości rozwoju. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści dla firm wynikające z faktoringu zakupowego.
Poprawienie zdolności kredytowej firmy
Potrzebując dodatkowej gotówki dla swojej firmy, w pierwszej kolejności rozważamy pożyczkę w banku. Takie rozwiązanie niestety niekorzystnie wpływa na naszą zdolność kredytową oraz powoduje powstanie kolejnego zobowiązania. Jeśli będziemy potrzebować kredytu w przyszłości, w sytuacji podbramkowej, może to stanowić poważną przeszkodę w uzyskaniu finansowania. Faktoring odwrotny stanowi rozwiązanie dla tego problemu. Pozwala regulować bieżące zobowiązania, bez konieczności zaciągania pożyczki.
Budowanie pozytywnego wizerunku w środowisku biznesowym
Terminowe, a nawet wcześniejsze regulowanie należności wpływa bezpośrednio na budowanie wizerunku wiarygodnego partnera. Stajemy się kontrahentem, któremu można zaufać – co stanowi dodatkowe pole do negocjowania lepszych warunków współpracy, np. rabatów na zamawiany towar.
Mniejsza odpowiedzialność finansowa
Przekazując część dokumentów sprzedaży do opłacenia jednej firmie faktoringowej, z którą docelowo będziemy się rozliczać, powoduje mniejsze ryzyko popełnienia błędów podczas regulowania naszych zobowiązań wobec kontrahentów. Naszym zadaniem jest spłata ustalonej należności faktorowi (jednemu podmiotowi), a poszczególne dokumenty sprzedaży od rozmaitych dostawców, mogą być regulowane bezpośrednio przez firmę faktoringową.
Faktoring odwrotny pozwala zatem istotnie odciążyć dział księgowości od sporej części obowiązków, a dodatkowy czas uzyskany tym sposobem, można przeznaczyć na inne, potrzebne w firmie działania.