Z zasady, każdy z nas powinien dążyć do dobrego samopoczucia, które dodaje energii i pozwala na codzienne dobre funkcjonowanie każdej komórki naszego ciała. Co wpływa na dobre samopoczucie? Jak to się dzieje, że codziennie chce nam się wstać z łóżka?
Co może wpływać na dobre samopoczucie?
Będą to z pewnością dwie główne grupy czynników. Pierwsze związane z naszym ciałem i wszystkim, co dzieje się w jego wnętrzu, natomiast drugie dotyczyć będą naszego otoczenia i naszych reakcji na nie.
Ciężko określić, która z grup jest w tym wypadku istotniejsza, natomiast na pewno jedna może napędzać drugą – szczególnie w negatywnym kontekście. Ciężko sobie bowiem wyobrazić, że możemy czuć się dobrze sami ze sobą, kiedy pełni jesteśmy nienawiści do otoczenia lub kiedy wewnętrznie czujemy się co najwyżej średnio. Nasz organizm to system naczyń połączonych, co powoduje, że każda komórka naszego ciała w pewien sposób związana jest z inną, a więc nawet najmniejsze zmiany fizyczne czy psychiczne po latach trwania będą powodowały coraz gorsze funkcjonowanie całego organizmu.
Główne czynniki negatywnie wpływające na samopoczucie to:
- stres;
- przewlekłe zmiany chorobowe;
- niedostateczne nawodnienie;
- brak aktywności fizycznej;
- zła jakość diety;
- czynniki atmosferyczne, np. zmiany pogodowe, długi czas bez słońca;
- czynniki psychiczne, np. niska samoocena, konflikty rodzinne, zaburzona adaptacja społeczna.
Jak dieta może wpływać na samopoczucie?
Nasz organizm pełen jest mechanizmów ochronnych przed destrukcyjnym działaniem emocji. Jeśli takie się pojawiają i ich podwyższony poziom utrzymuje się przez dłuższy czas – organizm zaczyna mieć większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Niektóre minerały (szczególnie magnez), regulować będą pracę układu nerwowego lub pośrednio wpływać na jego reakcje. Układ nerwowy mocno związany jest z pracą jelit. Przewlekłe stany zapalne, zespół jelita drażliwego i inne zaburzenia ich pracy prowadzą do przewlekłych niedoborów serotoniny – głównego neuroprzekaźnika działającego przeciwstawnie do hormonów stresu, a więc powodującego szczęście.
Także zaburzona praca wątroby czy nerek będzie ograniczać oczyszczanie organizmu i powodować kumulowanie się toksyn w organizmie, co zwiększa ogólny stres oksydacyjny organizmu. W takich przypadkach organizm ciągle jest napięty i w stanie gotowości do walki, co z czasem przeradza się w jego przewlekłe przemęczenie.
Organizm człowieka składa się przede wszystkim z wody, która jest niezbędna do skutecznego transportu składników odżywczych do wszystkich komórek ciała. Wystarczy nie pić wody lub pić jej niewystarczająco, aby ten transport zaburzyć. Podobnie działa aktywność fizyczna, która z kolei dotlenia wszystkie komórki ciała i także na co dzień zwiększa komfort ich pracy.
Na dobre samopoczucie wpływa także odpowiednia ilość snu, który jako jedyny pozwala na odpoczynek układu nerwowego i jego regenerację oraz codzienne korzystanie ze świeżego powietrza, bez którego ciężko jest przekonać samego siebie, że możemy czuć się dobrze.
Jak otoczenie wpływa na samopoczucie?
Warto zacząć od tego, że akceptowanie reakcji otoczenia na nasze zachowania zaczyna się od naszej samooceny. Pełni kompleksów, przeżyć z przeszłości i analiz na temat własnych błędów – nie będziemy w stanie nabrać dystansu do siebie. A dalej wszystko potoczy się lawinowo. Samoocena spadnie tym bardziej, kiedy zauważymy, że jesteśmy przez kogoś oceniani, z czasem urośnie to do rozmiarów przeżywania samych przewidywań oceny. To spowoduje wewnętrzną blokadę przed kontaktem z ludźmi, współdziałaniem w społeczeństwie i wreszcie zburzy wszystko, co mogło być podstawą dobrego samopoczucia.
Podstawą jest zatem akceptowanie siebie, razem ze swoimi wadami i niedoskonałościami, bo w końcu – każdy je ma. To przynosi wewnętrzny spokój i przekonanie, że: „jestem wystarczający”.
Negatywne emocje, jak samotność, brak zrozumienia czy miłości, mogą wpływać nie tylko na codzienne samopoczucie, ale także zwiększać ogólną podatność na zachorowania z różnych przyczyn. Dokładnie z tego powodu, warto codziennie dbać o aspekty, na które tu i teraz mamy wpływ, aby te groźby odsunąć i dowiedzieć się, co w naszym przypadku wpływa na dobre samopoczucie.