Spóźniający się okres bardzo często przywodzi kobiecie na myśl niechcianą ciążę. Czy słusznie? Opóźnienie miesiączki może zdarzyć się każdej kobiecie i nie musi to być sygnał większych zmian w organizmie.
Opóźnienie miesiączki – najczęstsze przyczyny
Każda miesiączka jest początkiem nowego cyklu menstruacyjnego, a więc także początkiem kolejnej szansy na zajście w ciążę. Nasz organizm wyposażony jest jednak w pewne mechanizmy obronne, które będą powodować odsunięcie miesiączki w czasie, jeśli pojawiły się czynniki mogące negatywnie wpływać na ewentualne zapłodnienie. Do takich czynników należeć mogą:
- stres;
- przemęczenie;
- zmiana klimatu;
- długie podróże;
- zmiana strefy czasowej;
- drastyczne zmiany w diecie.
O normach w opóźnieniach miesiączki mówimy w przypadku cykli trwających od 24 do 32 dni, a według niektórych źródeł od 25 do 35 dni. Każdy cykl mieszczący się długością w tych ramach uznawany jest za szeroko rozumianą normę. Bywa oczywiście i tak, że kobieta od lat ma bardzo regularne cykle, które trwają np. 25 dni, a wtedy jeden cykl trwający 29 dni może wzbudzać podejrzenia. I w drugą stronę, w przypadku nieregularnych miesiączek wahania z miesiąca na miesiąc będą spore, choć w zestawieniu półrocznym czy rocznym często można zauważyć pewną prawidłowość.
Ewentualne zajście w ciążę trzeba brać pod uwagę szczególnie w przypadkach, kiedy doszło do stosunku płciowego. W takich sytuacjach „dla świętego spokoju” warto wykonać domowy test ciążowy, który po terminie spodziewanej miesiączki powinien już z 99% pewnością wskazać czy do zapłodnienia doszło.
Przyczynami spóźniającego się okresu mogą być także zmiany chorobowe: torbiele na jajnikach, zespół policystycznych jajników czy inne zmiany hormonalne w organizmie. Te przypadki należy brać pod uwagę szczególnie wtedy, gdy opóźnienia miesiączki pojawiają się kolejny raz z rzędu.
Opóźnienia miesiączki mogą pojawiać się także w związku z wiekiem – w okresie dojrzewania oraz u początków menopauzy. U młodych dziewczyn cykl potrzebuje często kilku lat, aby na dobre się uregulować, i nie ma w tym nic dziwnego. Od pierwszej miesiączki do pełnej dojrzałości płciowej mija zazwyczaj sporo czasu. Jeżeli zaburzenia miesiączkowania pojawiają się po 40. roku życia, warto wziąć pod uwagę także początki menopauzy. W tym czasie dochodzi do zmian hormonalnych, które przez pewien czas mogą wpływać na opóźnienie miesiączki, a w końcu doprowadzą do jej całkowitego zaniku.
Jak reagować na opóźnienie miesiączki?
Pierwsza kwestia to upewnienie się, że nie doszło do zapłodnienia. Jeżeli nie współżyłaś w poprzednim miesiącu, jest to łatwe do wykluczenia, ale pamiętaj, że na tym etapie domowe testy ciążowe są bardzo skuteczne i rozwieją Twoje wątpliwości.
Niezwłocznie należy udać się do ginekologa jeśli spóźnionej miesiączce towarzyszą inne objawy, np. podwyższona temperatura, bóle podbrzusza czy głowy, nudności i wymioty lub zmiany w gruczołach piersiowych. To może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym i zmianach chorobowych.
Do lekarza warto wybrać się również, kiedy zaburzenia miesiączkowania mają miejsce często lub kiedy pojawiły się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Jak wywołać opóźniającą się miesiączkę?
Mamy tutaj na myśli metody naturalne, a więc bez stosowania różnego rodzaju niesprawdzonych medykamentów. Naturalne metody mogą też być bardzo przyjemne, bowiem miesiączkę może wywołać np. ciepła kąpiel lub przykładanie termoforu do dolnej części brzucha. Skuteczny może okazać się także masaż brzucha lub pleców wykonany np. przez partnera. Także stosunek płciowy pozwoli rozluźnić mięśnie macicy i może przyspieszyć pojawienie się miesiączki.
Tak samo skuteczna może okazać się aktywność fizyczna, która pobudza do pracy wszystkie mięśnie, dotlenia komórki, a więc może być dobrym przypomnieniem dla narządów rodnych, że wszystko w organizmie jest w porządku.
Opóźnienia miesiączki to częsty problem pań w każdym wieku. Nie zawsze jednak muszą świadczyć o zmianach chorobowych, natomiast zawsze warto jest je skonsultować, szczególnie w sytuacji, kiedy te problemy regularnie się powtarzają.