W dzisiejszym świecie coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju chorobach psychicznych, między innymi o depresji. Depresja, objawy ma bardzo specyficzne, które dość łatwo jest rozpoznać.
Z chorobą tą zmaga się dziś coraz więcej osób, a jako że może ona dopaść każdego z nas, warto wiedzieć, czym ona dokładnie jest, jakie są jej objawy, a także jak jej unikać.
Co ciekawe, kiedyś nie uznawano wszelkich zaburzeń czy chorób psychicznych za choroby o podłożu medycznym. Uważało się je za karę zesłaną przez szatana. Ukarana miała zostać cała rodzina, jednak cierpiała tylko jedna osoba. Niektóre choroby fizyczne również uważane były za kary, zwłaszcza jeśli nie rozumiano ich przyczyn.
Dobrze jednak, że w dzisiejszym świecie wzrasta świadomość, wiemy już dużo więcej o różnych chorobach, a dodatkowo medycyna jest na tak wysokim poziomie, że jesteśmy w stanie leczyć większość chorób i zaburzeń, a także im zapobiegać.
Co to jest depresja?
Depresja – Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Depresja
Depresja jest zaburzeniem psychicznym, mogącym przytrafić się każdemu. Choroba ta jest bardzo trudna i poważna, dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie leczenie, ponieważ kiedy nie jest ona leczona, może doprowadzić do bardzo silnych zaburzeń emocjonalnych i utrudnień codziennego życia, a nawet do prób samobójczych.
Żeby leczyć depresję, potrzeba być pod stałą kontrolą lekarza oraz zażywać odpowiednie leki. Osoby zmagające się z depresją bardzo często funkcjonują inaczej od zdrowych osób, co może być sporym utrudnieniem na przykład w szkole, w pracy, czy też w innych miejscach, gdzie jest możliwość kontaktu z innymi ludźmi.
Depresja zaliczana jest do puli chorób cywilizacyjnych, jako że choruje na nią coraz więcej osób. Warto wiedzieć więc, w jaki sposób można pomagać osobom z depresją, ponieważ może ona przytrafić się każdemu z nas.
Objawy depresji
Objawy depresji zazwyczaj dzieli się na dwa rodzaje:
– objawy psychologiczne;
– objawy fizyczne, czyli somatyczne.
Jeśli chodzi o objawy psychologiczne, choroba ta może objawiać się na przykład poprzez obniżony nastrój czy humor. Jesteśmy wtedy bardzo przygnębieni, a nawet odczuwamy “zmęczenie życiem”, co również objawia się zmniejszoną energią. Dodatkowo tracimy różne zainteresowania i nawet przestajemy cieszyć się swoim życiem, co prowadzi nawet do myśli lękowych oraz bardzo pesymistycznych myśli, takich jak między innymi myśli samobójcze. Nasz organizm przy tej chorobie jest bardzo osłabiony, zanika nasza koncentracja, a również tracimy uwagę. Jeszcze innym, za to bardzo charakterystycznym objawem jest zaniżanie swojej samooceny, utrata wiary w siebie, poczucie winy oraz myślenie o sobie jako o kimś całkiem bezwartościowym.
Objawy somatyczne, czyli prościej — fizyczne to na przykład takie objawy jak:
– bóle brzucha, głowy oraz karku;
– zmniejszony apetyt;
– różnego typu zaburzenia seksualne;
– zaburzenia hormonalne, w tym zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet;
– problemy ze snem, a nawet bezsenność;
– problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Przyczyny depresji
Przyczyny depresji nie do końca są rozpoznane przez badaczy, stąd nie wiemy dokładnie, co na pewno wywołuje depresję. Za znane nam czynniki mogące powodować depresję, uważa się na przykład różne czynniki i uwarunkowania psychologiczne i biologiczne, a także genowe.
Dodatkowo również depresję mogą powodować wszelkie urazy głowy, a nawet poród.
Jak rozpoznać depresję?
Rozpoznanie depresji na samym początku może być nieco trudne, ponieważ wszelkie złe emocje czy gorszy humor mogą sprawić, iż będzie nam się wydawało, że to depresja. To właśnie dlatego tak ważne jest, by dokładnie wiedzieć, jakimi zmianami objawia się depresja i jak najlepiej ją rozpoznać.
Możemy mówić o depresji, kiedy to nasz humor stale jest pogorszony, odczuwamy zmniejszoną energię, przestajemy się cieszyć z życia oraz ze swoich dotychczasowych pasji i zainteresowań i ciągle jesteśmy smutni, oraz przygnębieni. Te objawy wcale nie muszą oznaczać depresji, więc na początku nie warto się nimi sugerować na 100%. Dopiero kiedy objawy te zaczynają być stałe, nieprzerwane i nieustanne, a także trwają w ten sposób przynajmniej od dwóch tygodni, a dodatkowo dochodzą do nich także inne objawy depresji, takie jak brak jakiejkolwiek satysfakcji, poczucie niepokoju i braku swojej wartości, problemy z koncentracją, dopiero wtedy można mówić o początkach choroby.
Jak należy leczyć depresję?
Jak wiemy, bardzo ważne jest leczenie depresji i nie należy o nim zapominać i go bagatelizować. Najczęściej odbywa się ono na zasadzie ustalenia przez lekarza cyklu regularnych wizyt, na które przychodzi pacjent. Ich częstotliwość uzależniona jest od indywidualnego przypadku pacjenta i decyduje o niej lekarz. W cięższych przypadkach depresji koniecznie jest jednak leczenie szpitalne. Takie leczenie niezbędne jest w przypadkach, kiedy to pacjent miewa myśli samobójcze oraz kiedy jego stan jest zaburzony do takiego stopnia, iż uniemożliwia to codzienne funkcjonowanie. Głównym sposobem leczenia depresji, jest podawanie pacjentowi odpowiednich leków.
Jakie leki podaje się przy depresji?
Leki zalecane przy depresji to antydepresanty. Te leki nie służą jedynie do leczenia depresji, ale również podaje się je przy innych zaburzeniach psychicznych. Antydepresanty to dość rozległa grupa leków, w której występują różne ich rodzaje. Są to takie typy leków jak: TLPD (czyli trójcykliczne leki przeciwdepresyjne), leki czterocykliczne depresyjne, SSRI czy inhibitory MAO. Antydepresanty mają bardzo zróżnicowane działanie, co oznacza, iż nie są wolne od skutków ubocznych. Wymienia się między innymi takie skutki uboczne jak na przykład bóle głowy, przyrost masy ciała, zwiększona senność, nudności, zaparcia, czy też zaburzenia funkcji seksualnych. Wszystkie z tych leków są dostępne oczywiście jedynie na receptę i nie ma od tego żadnych wyjątków, jednakże jeśli chcemy wspomóc swoje leczenie, możemy nabyć w aptece bez recepty, chociażby zwykły magnez, który uzupełni jego ewentualny niedobór, bardzo możliwy przy depresji. Dodatkowo też, żeby załagodzić objawy choroby związane z problemami ze snem, warto zażywać środki, które regulują takowe problemy.
Różne rodzaje depresji
Przede wszystkim depresję rozróżnia się na 3 podstawowe epizody depresyjne: umiarkowany, łagodny oraz ciężki. Jest to najprostszy podział, przyjęty ze względu na różną intensywność objawów.
Chorobę tę można jednak podzielić na 3 grupy różnych zaburzeń: depresje biologiczne, somatyczne oraz psychogenne.
Wyróżnić również można różnego typu stany depresyjne, takie jak na przykład:
– depresja wieku starszego;
– depresja sezonowa;
– depresja poporodowa;
– dystymia, czyli depresja nerwicowa;
– depresja agitowana, czyli depresja lękowa;
– depresja atypowa, związana ze wzrostem apetytu, w przeciwieństwie do zwykłego typu depresji, w którym występuje spadek apetytu;
– choroba afektywna dwubiegunowa, czyli naprzemiennie występujące epizody depresyjne i stany podwyższonego nastroju.
Jak pomagać i jak nie pomagać osobie z depresją
Depresja jest bardzo ciężką chorobą, jednak jest ona często bagatelizowana, a osoby na nią cierpiące niestety często są wykluczane z grup społecznych. Warto jednak wiedzieć, jak zachowywać się w stosunku do osoby z depresją i jak ewentualnie jej pomóc, ponieważ nieodpowiednia rozmowa i złe traktowanie takiej osoby może jeszcze bardziej pogorszyć jej stan. Depresja w dodatku może przytrafić się każdemu z nas, a to z kolei oznacza, iż każdy z nas może znaleźć się też w sytuacji, w której to nasza bliska osoba będzie zmagała się z depresją, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, w jaki sposób można takiej osobie pomóc. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że z osobą chorą na depresję powinniśmy rozmawiać, tak jak z każdą inną osobą i dokładnie, tak samo, jakby dana osoba była zdrowa. Ważne jest, by osoba z depresją nie poczuła się wykluczona, ani też w żaden sposób potraktowana inaczej. Dodatkowo warto taką osobę mocno wspierać i oferować jej swoją pomoc, by miała ona świadomość tego, że jesteśmy dla niej osobą wspierającą, z którą w każdej chwili będzie mogła porozmawiać.
Absolutnie należy używać takich stwierdzeń jak między innymi:
– weź się w garść;
– nie narzekaj;
– nie bądź smutny;
– uśmiechaj się częściej.
Takie stwierdzenia mogą jeszcze bardziej pogłębić stany depresyjne danej osoby, dlatego zdecydowanie warto ich unikać.
Z depresją zmaga się coraz więcej osób, a w dodatku choroba ta może pojawić się w każdej chwili naszego życia, nawet w najbardziej niespodziewanych momentach.
Warto więc dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na jej temat, by wiedzieć, co dokładnie oznacza, że ktoś zachorował na depresję. Warto również uświadamiać osoby ze swojego towarzystwa, które nie do końca wiedzą, czym jest depresja. Niestety często zdarza się jeszcze, że ktoś tę chorobę uważa za wymysł chorej osoby i próbuje wybić jej z głowy złe samopoczucie czy stany lękowe, uważając, że chora osoba wszystkie objawy wymyśla.