Wysokoporowate włosy wymagają nie lada wysiłku w ich codziennej pielęgnacji. Także dobór odpowiednich preparatów do pielęgnacji może być trudny, bowiem nie każda odżywka będzie dla takich włosów odpowiednia. Czy istnieje idealny olejek do włosów wysokoporowatych?
Wymagania włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate często się puszą, trudno się rozczesują i są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe. Właściwe odżywienie takich włosów zapewni im również piękny i zdrowy wygląd, jednak nie każdy preparat przyniesie w ich przypadku wymarzony efekt. Olejowanie włosów będzie jednym z lepszych pomysłów na ich odżywienie. Zatem jaki olej do włosów wysokooporowych będzie najlepszy?
Olejki do włosów stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie – na rynku pojawiło się mnóstwo preparatów, które pielęgnują i odżywiają włosy. Włosy wysokooporowe wymagać będą jednak specyficznych składników odżywczych, a to determinować będzie dwa rodzaje olejków, które będą dla nich idealne:
- olejki wielonienasycone z omega 3 lub/i omega 6 – olej lniany, olej z pestek winogron, olej z kiełków czy malin;
- olejki jednonienasycone – olej migdałowy, arganowy, oliwa z oliwek.
Na rynku popularne są także oleje rycynowy i kokosowy – te nadawać będą się do innego typu włosów. W przypadku włosów wysokoporowatych powodować będą ich przesuszenie i puszenie się.
Idealny olejek do włosów wysokoporowatych
Wymienione wyżej kwasy tłuszczowe mają szerokie działanie przeciwzapalne. Powinny one pojawiać się codziennie w diecie każdego z nas, ale będą także idealnym odżywieniem dla włosów wysokoporowatych.
Producenci olejków do włosów często łączą kilka różnych olejów, aby działanie preparatu było maksymalnie uniwersalne. Na zimno tłoczony olej lniany ma szerokie zastosowanie w kuchni. Dobrej jakości olej może być używany również do pielęgnacji włosów. Ten olej sprawi, że włosy będą zdrowsze i silniejsze, a przy regularnym stosowaniu także pełne blasku.
Olej z pestek winogron wygładzi włosy i zabezpieczy je przed działaniem wilgoci, z czasem spowoduje także szybszy ich wzrost. Z kolei olej z czarnuszki zapobiegnie wypadaniu włosów i skutecznie poradzi sobie z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Wynika to głównie z działania przeciwgrzybiczego tego olejku. Warto wspomnieć jeszcze o olejku malinowym, który bardzo dobrze ochroni włosy farbowane – będzie on odżywiał cebulki i pomoże w zachowaniu koloru na długi czas.
Olejki do włosów wysokoporowatych – jak ich używać?
Czas olejowania włosów wysokooporowych powinien wynosić około kilkanaście minut. Są jednak osoby, które potrzebować będą olejowania przez dosłownie kilka minut, aby nie przeciążyć włosów. Dlatego warto zacząć od krótkich sesji powtarzanych regularnie i z czasem wydłużać okres przetrzymywania odżywki na włosach.
Ważny jest także sposób nakładania olejków na włosy – nigdy nie robimy tego na całą długość, a jedynie do połowy włosów, skupiając się głównie na ich końcówkach. Nałożenie jakiejkolwiek odżywki na całą długość włosów, spowoduje ich natychmiastowe przeciążenie i to niezależnie od czasu stosowania odżywki.
Zmywanie olejków z głowy powinno być także dwuetapowe, aby nie pozbyć się z włosów wszystkich dobrych właściwości, które olejki niosą. Warto umyć głowę dwukrotnie – najpierw delikatnie, stosując masaże skóry głowy, a potem dokładnie na całej długości włosów. Przed spłukaniem warto także spienić nieco odżywkę na włosach – to także poprawi jej przyswajalność i ułatwi jej zmycie z głowy.
Olejki do włosów wysokoporowatych odżywiają, nadają blasku i zdrowego wyglądu włosom, jednak ich właściwości powodują, że włosy nie są nadmiernie obciążone, przez co mogą w pełni korzystać z ich działania przeciwzapalnego. Warto wypróbować kilka rodzajów i regularnie stosować jeden lub dwa olejki, które przynoszą najlepsze działanie naszym włosom.