Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach. Mogą one pomóc w niwelowaniu niestrawności, zatruć pokarmowych czy też i innych dolegliwości. Najstarsze sposoby na radzenie sobie z tego typu problemami wiążą się z wykorzystywaniem naturalnych przypraw oraz ziół.
Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości
Odczuwanie bólu żołądka może przyjmować różne formy. Ból żołądka może być ostry, tępy, piekący czy nawet kłujący. Przy bólu żołądka często współwystępują wymioty, nudności, biegunka, zgaga, uczucie pieczenia pod mostkiem czy ściskanie w dołku.
Wśród domowych sposobów na bóle żołądka i mdłości najwięcej jest tych, które oparte są na naturalnych ziołach. Zioła stosuje się w formie herbat, wywarów czy naparów. Tutaj warto zawierzyć temu, co daje natura. Naturalne zioła są pomocne w przypadku wielu dolegliwości, działają one przede wszystkim kojąco, co w przypadku bólów żołądka i mdłości jest kluczowe.
Można także spróbować pomóc sobie w inny sposób i zastosować np. ciepłe okłady na okolicę brzucha i żołądka z wykorzystaniem termoforu. Przy bólach żołądkowych zaleca się także picie dużych ilości wody. Niekiedy może pomóc również delikatne masowanie brzucha.
Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości – przykłady ziół, przypraw i innych
Zioła:
- Mięta – działa korzystnie na cały układ pokarmowy. Powoduje działania rozkurczowe i szybko przynosi ulgę w bólu. Działa sprawnie przy problemach trawiennych. Wpływa kojąco na mdłości.
- Nagietek lekarski – najlepiej sprawdza się przy niwelowaniu skurczów żołądkowych. Przyspiesza wydzielanie soków trawiennych.
- Melisa – ma działanie rozkurczające.
- Rumianek – działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Korzystnie wpływa na błony śluzowe żołądka. Łagodzi ból i wspomaga trawienie. Pomaga także w eliminowaniu mdłości.
- Liście babki zwyczajnej – pozytywnie wpływają na wydzielanie soków trawiennych z przewodu pokarmowego.
Przyprawy:
- Kminek – ułatwia trawienie i jednocześnie pomaga niwelować mdłości. Dodatkowo działa też rozkurczowo.
- Majeranek – pomaga zapobiegać niestrawnościom oraz ułatwia trawienie.
- Imbir – świetnie sprawdza się w łagodzeniu mdłości.
Inne:
- Siemię lniane – wpływa pozytywnie na uszczelnienie ścian żołądka.
- Czarna herbata – działa łagodząco na ból żołądka.
- Alkohol – kieliszek mocnego alkoholu, spirytusu z dodatkiem pieprzu czy też nalewka z orzechów włoskich może dobrze wpłynąć na problemy żołądkowe.
- Cytryna – jej zapach może łagodzić mdłości.
Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości – ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy ma wiele cennych właściwości. Jedną z ich jest możliwość niwelowania mdłości oraz wszelkich dolegliwości związanych się z bólami żołądka. Spowodowane jest to tym, że ocet jabłkowy posiada duże ilości włókien pektynowych, które działają osłonowo na cały przewód pokarmowy. Działanie octu jabłkowego pozwala doprowadzić do równowagi kwasowość żołądka i tym samym uśmierzyć jego ból.
Przyczyny bólu żołądka: niestrawność, grypa żołądkowa, zatrucie pokarmowe, wrzody, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieodpowiednia dieta czy też stres.
Przyczyny mdłości: zatrucie pokarmowe, przejedzenie, spożycie zbyt dużej ilości alkoholu, tzw. jelitówka, nieżyt jelit, wrzody, stres, zapalenie wyrostka robaczkowego, u kobiet także ciąża.
Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości – kiedy stosować?
Wszelkie domowe sposoby za różnorakie dolegliwości należy stosować z głową. Pomogą nam, gdy złapaliśmy grypę żołądkową czy czymś się zatruliśmy lub kiedy doskwiera nam niestrawność. Jednak w przypadku zdiagnozowanych chorób takie domowe sposoby lecznicze mogą być tylko dodatkowym wsparciem przy leczeniu specjalistycznym. Ograniczenie się tylko do domowych metod może być dla nas bardzo niebezpieczne i przede wszystkim niewystarczająco skuteczne.
Jest wiele domowych sposobów na ból żołądka i mdłości. Warto skorzystać z dobrodziejstw natury, aby sobie pomóc przy tego typu dolegliwościach. Każdy z nas na pewno ma w domu coś, co pomoże ulżyć przy problemach żołądkowych oraz mdłościach.