Mobilne płatności za parking to już niemal standard, z którego korzystają kierowcy w dużych miastach. Rozwiązanie to stopniowo zyskuje na popularności także w mniejszych miejscowościach. Tradycyjne parkomaty wypierane są przez aplikacje, dzięki którym szybko i bezpiecznie można opłacić postój, nie tracąc czasu na szukanie parkomatu oraz nerwów, jeśli akurat urządzenie jest nieczynne. Aplikacja parkingowa to jednak znacznie więcej niż tylko możliwość płacenia za postój.
Precyzja pomiaru czasu jednym z kryteriów wyboru
Do mobilnych płatności za parkowanie przekonuje przede wszystkim oszczędność środków. Na czym ona polega? Większość aplikacji tego rodzaju wyposażona jest w specjalny zegar lub funkcję Start/Stop. Dzięki nim możesz dokładnie wskazać moment rozpoczęcia i zakończenia postoju. Opłata zostanie wówczas naliczona bez żadnej nadpłaty z góry.
Całkiem inaczej funkcjonuje klasyczny parkomat. Płatność kartą jako alternatywa dla gotówki to rozwiązanie, które miało nieco usprawnić korzystanie z tego urządzenia, jednak precyzja pomiaru czasu w aplikacjach mobilnych okazała się bezkonkurencyjna. W końcu w parkomacie trzeba oszacować czas postoju samodzielnie i od razu go opłacić. A jeśli wrócisz do samochodu wcześniej niż zakładałeś, środki za pozostały czas nie zostaną Ci zwrócone.
Dodatkowe funkcje w aplikacjach parkingowych
Aplikacja tego typu może służyć nie tylko do regulowania należności za postój. To platforma, która jeszcze bardziej ułatwia życie kierowcom na co dzień. Za pośrednictwem aplikacji mogą oni np.:
- znaleźć najbliższy parking,
- kupić bilet na przejazd komunikacją miejską,
- zapłacić za myjnię samochodową,
- zapłacić za przejazd konkretnymi odcinkami autostrady.
W niektórych aplikacjach, jak np. AnyPark, kierowca może zlokalizować zaparkowany samochód, jeśli zapomni, gdzie do dokładnie zaparkował.
Czy każda aplikacja działa w każdym mieście?
Nie ma na rynku polskim aplikacji, dzięki której można zaparkować w każdym mieście. Jest kilku operatorów, którzy współpracują pod tym względem z zarządcami SPP w konkretnych miejscowościach. Zanim pobierzesz konkretną aplikację, warto zatem sprawdzić, czy na pewno obowiązuje tam, gdzie chcesz zaparkować.
Płatności dokonuje się za pośrednictwem bezpośredniego przelewu lub wirtualnej portmonetki, którą co jakiś czas możesz doładować, jeśli parkujesz w strefie regularnie.
Opłaty parkingowe z aplikacją będą Ci przynosiły dużo korzyści, jeśli odpowiednio się zorganizujesz. Przede wszystkim właściwie oznacz samochód logiem lub nazwą programu. Jeśli tego nie zrobisz, kontroler nie będzie wiedział, że rzeczywiście uregulowałeś płatność i nałoży na Ciebie karę finansową.
