Od czerwca 2021 roku uzupełniony został nowy system poboru opłat e-Toll. Zastąpi on dotychczasowy system viaToll. Opłata pobierana będzie na płatnych odcinkach dróg krajowych na podstawie danych zebranych przez GPS, a dotyczyć będzie samochodów ciężarowych i osobowych.
E-Toll, czym różni się od poprzedniego systemu
Do końca września, nowy system e-Toll działał będzie równolegle z systemem viaToll, ale już od października tego roku każdy użytkownik dróg płatnych będzie musiał zacząć korzystać z nowego systemu.
Ministerstwo Finansów przekonuje, że e-Toll jest nowoczesnym rozwiązaniem, które bazuje na technologii pozycjonowania satelitarnego GPS. Dotychczas obowiązujący viaToll wykorzystywał technologię komunikacji bliskiego zasięgu, a więc DSRC. Nowy system będzie działał sprawniej w aspekcie elektronicznego pobierania opłat za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Cały system obsługiwać będzie szef Krajowej Administracji Skarbowej.
E-Toll nie tylko dla samochodów ciężarowych
Cały system dotyczyć będzie niemal wszystkich rodzajów pojazdów, zarówno lekkich, jak i ciężarowych. E-Toll umożliwia regulowanie opłat za przejazd autostradą poprzez aplikację.
Internetowe Konto Klienta e-Toll daje możliwość:
- pełnej rejestracji w systemie bez zawierania umów;
- realizowania płatności i doładowywania konta;
- zarządzania pojazdami i użytkownikami;
- zarządzania zarejestrowanymi urządzeniami geolokalizacji w trybie online;
- kontaktu z operatorem systemu e-Toll.
Rejestracja i regulowanie płatności możliwe jest poprzez aplikację e-toll.pl. Przy pomocy aplikacji płatności za przejazd płatnymi autostradami regulować mogą użytkownicy pojazdów lekkich, czyli samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Taka możliwość dotyczy na ten moment jedynie autostrad zarządzanych przez państwo, nie przez koncesjonariuszy i szybko się to raczej nie zmieni, ponieważ rozmowy z prywatnymi operatorami autostrad nie są jeszcze prowadzone.
Jak to wygląda w praktyce? Póki co, na państwowych autostradach wydzielony został jeden skrajny pas, który umożliwia przejechanie bramek poboru opłat bez zatrzymywania się. Wraz ze wzrostem popularności aplikacji e-Toll będzie to prawdopodobnie generowało korki podobne, jak w przypadku tradycyjnych opłat.
Już 1 grudnia tego roku znikną także znane dotychczas bramki. Niemożliwe stanie się manualne regulowanie opłat za przejazd autostradą przy pomocy karty płatniczej lub gotówką. Od tego czasu każdy użytkownik płatnych autostrad będzie musiał korzystać z aplikacji mobilnej w telefonie lub będzie zmuszony do zakupienia elektronicznego biletu autostradowego na bramkach.
Od 1 grudnia użytkownicy samochodów lekkich będą mieli dwie możliwości opłacenia przejazdu państwowymi odcinkami autostrad:
- poprzez zakup biletu autostradowego np. na stacji benzynowej, podając jedynie numer rejestracyjny samochodu;
- na podstawie danych geolokalizacyjnych systemu e-Toll poprzez bezpłatną aplikację mobilną.
Bezpieczeństwo danych w systemie e-Toll
Ministerstwo Finansów zapewnia, że system e-Toll będzie przetwarzał tylko niezbędne dane na podstawie i w granicach prawa. Administratorem danych przetwarzanych przez system, także danych osobowych, jest szef KAS. Usuwanie i weryfikacja danych z systemu geolokalizacyjnego dokonywane będą nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, a sam system nie będzie gromadził danych spoza płatnych odcinków dróg państwowych.
Ani rejestracja, ani posiadanie aplikacji nie będzie konieczne w przypadku zakupu biletu autostradowego. W takich przypadkach nie podpisujemy żadnej umowy i nie ma tutaj mowy o gromadzeniu i przekazywaniu danych geolokalizacyjnych. Do zakupu biletu potrzebna będzie jedynie wizyta np. na stacji benzynowej oraz podanie numeru rejestracyjnego auta. Te aspekty powodują, że zakres przetwarzania danych jest tutaj naprawdę minimalny.
Warto także pamiętać, że każdy właściciel lub użytkownik samochodu jest zobowiązany do wniesienia opłaty za przejazd państwowymi odcinkami płatnych autostrad.
Nowy system poboru opłat e-Toll to krok w przód jeśli chodzi o technologię. Z czasem pozwoli to na usprawnienie ruchu na autostradach, który nadal pozostawia wiele do życzenia. Warto już teraz zacząć korzystać z nowych form płatności, aby koniec roku nie zaskoczył nas zniknięciem bramek poboru opłat.
