Pomidory to warzywa, które w wielu domach zagościły na stałe, będąc integralnym elementem kuchni lub dobrze skonstruowanej diety żywieniowej. Ile kalorii ma pomidor kcal i dlaczego warto uwzględnić go w każdej diecie, a zwłaszcza redukcyjnej?
Pomidory to niezwykłe źródło zdrowia
Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że pomidory są prawdziwą kwintesencją zdrowia i fantastycznym źródłem wielu niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu witamin.
Pomidory to również ten element warzywny, który najczęściej pojawia się w przypadku diet redukcyjnych, a zatem w przypadku diet, których zadaniem jest zlikwidowanie nadwyżki kilogramów.
Oczywiście, pomidor pomidorowi nierówny, aczkolwiek pomidor zwyczajny ma na ogół 20 kalorii w 100 gramach. Trzeba zatem przyznać, że to niewiele w porównaniu z tym, co warzywo ma nam do zaoferowania.
Badania dowodzą, że regularne spożywanie pomidorów znacząco redukuje ryzyko występowania wielu przykrych dolegliwości. Pomidorami powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które borykają się z problemami trawiennymi. To niepozorne warzywo wpływa również korzystnie na odporność organizmu i jednocześnie minimalizuje ryzyko zaistnienia zawału serca.
Jakie witaminy znajdują się w pomidorach?
Pomidory w większej mierze składają się z wody. Stanowi ona przeszło 95% składu pomidora, aczkolwiek nie oznacza to, że brak mu innych wartościowych składników. Pomidor to przede wszystkim źródło lipokenu. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się niezwykle ważny organiczny związek chemiczny, który ma niebagatelne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Posiada przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, choć jego możliwości wykraczają poza ramy kulinarnego świata. Zalety działania lipokenu doceniono bowiem również w branży kosmetycznej. Natomiast sam pomidor to także źródło witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy A. Wyposażony jest również w całą gamę minerałów w postaci potasu, magnezu czy miedzi. Dodatkowo dostarcza organizmowi cennego błonnika, a ten z kolei pomaga w usuwaniu toksyn, reguluje ciśnienie i usprawnia perystaltykę jelit.
Które pomidory są najbardziej kaloryczne?
Z całą pewnością do najmniej kalorycznych pomidorów należy zaliczyć pomidory zwyczajne. Mowa o dojrzałych czerwonych pomidorach, które w stu gramach zawierają niespełna 30 kalorii.
Ile kalorii ma pomidor kcal innego gatunku?
Różnice pomiędzy świeżymi pomidorami nie są drastyczne, choć już zielony pomidor ma dwa razy więcej kalorii niż zwyczajny. Biorąc jednak pod uwagę niską kaloryczność tych warzyw, nie jest to skandaliczna informacja, która powinna nas w jakikolwiek sposób powstrzymywać przed spożywaniem tych warzyw w zielonej wersji. Niektórzy uważają, że są mniej zdrowe, a nawet szkodliwe ze względu na dużą ilość tomatyny. Nie są to jednak informacje potwierdzone naukowo, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazły się na naszych stołach.
Sporą popularnością cieszą się pomidorki kumato, zwane również pomidorami czekoladowymi. Również w tym wypadku mamy jednak do czynienia z pomidorem o bardzo niskiej kaloryczności.
Jakie potrawy można przygotować na bazie pomidora?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że pomidor to jedyne na świecie warzywo, które po przetworzeniu może pochwalić się większą zawartością zdrowych składników. Jeżeli zatem jesteśmy zwolennikami potraw pomidorowych, ale bez udziału świeżych pomidorów, to śmiało możemy skorzystać z zapuszkowanej wersji. Spectrum możliwości jest naprawdę ogromne, choć warto podejść do pomidora w niecodzienny sposób, przygotowując:
– czerwone pesto, które jest banalnie proste w przygotowaniu i niebanalnie pyszne jako efekt końcowy
– pyszną szakszukę, czyli podsmażane z cebulką i kuminem pomidory serwowane z sadzonym jajkiem
– pomidorowy krem z dodatkiem czarnuszki lub najzwyklejszą sałatkę grecką z dodatkiem sera fety, ogórków i sałaty.
Pomidor to warzywo, które warto uwzględnić w codziennej diecie. Jest pyszny i bardzo plastyczny pod względem kulinarnym. Daje nam spore pole do popisu oraz mnóstwo istotnych witamin.