Każdy z nas posiada swój własny, niepowtarzalny charakter. Na daną osobowość składa się zespół cech. W związku z tym każdy z nas posiada inne predyspozycje i uwarunkowania. Jedną z najbardziej pożądanych cech charakteru jest elokwentność. Czy zawsze jest walorem, czy może być też uważana za wadę? Co warto o niej wiedzieć? Kiedy się przydaje? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Czym jest elokwentność?
Na samym początku, należy zastanowić się, czym tak naprawdę jest elokwentność. Najprościej możemy stwierdzić, że jest to cecha, która określa, że jakaś osoba obdarzona została darem łatwego wysławiania się. Dobra wymowa, umiejętności trafnego wyrażania swoich myśli, dosadność- wszystkie te określenia składają się na jedno słowo- elokwentność. Potocznie osoby elokwentne określa się jako gadatliwe, wygadane.
Elokwentność- kiedy się przydaje?
Kiedy elokwentność jest zaletą charakteru? Przykłady można mnożyć. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy:
- wystąpienia publiczne,
- przedstawicielstwo handlowe,
- marketing,
- prowadzenie własnej działalności gospodarczej,
- prowadzenie szkoleń, kursów,
- zawód instruktora, nauczyciela
i wiele innych. Generalnie śmiało można założyć, że elokwentność o wiele częściej jest zaletą, niż wadą.
Kiedy elokwentność staje się wadą?
Niestety zdarza się również, że elokwentność jest cechą, która staje się wadą, zarówno w postrzeganiu przez samą osobę, która posiada tą cechę, jak również przez resztę otoczenia. Możemy zdarzyć się tak, że osoba elokwentna, zwłaszcza w relacjach prywatnych, może być za bardzo wygadaną, co może przytłoczyć rozmówcę czy partnera. Często, zwłaszcza w komediach, możemy obserwować sceny, w których jedynemu z bohaterów nie kończy się ilość informacji do wypowiedzenia, tymczasem druga ze stron nie ma szans „dojść do głosu”, a więc jedynie pokornie potakuje głową, szukając możliwość, by móc zakończyć rozmowę czy spotkanie. W związku z tym należy wyciągnąć wniosek, że należy mieć własną elokwentność pod ścisłą kontrolą. W przeciwnym razie może się okazać, że stanie się ona naszą główną wadą, która skutecznie uniemożliwi zawiązanie przyjaźni czy relacji partnerskich.
Czy elokwentności możesz się nauczyć?
Bardzo wiele osób zastanawia się, czy elokwentność może być cechą nabytą? Mówiąc wprost, czy można nauczyć się być wygadanym? Odpowiedź jest jednoznaczna- oczywiście, że tak!. Zaznaczyć jednak należy, że nauka takiej umiejętności może być a niektórych osób bardzo ciężka i karkołomna. Zależy to od wielu innych czynników. Bardzo często, by nauczyć się być wygadanym, musimy pokonać wiele własnych barier, takich jak m.in.: wstyd czy paraliżujący strach. Jednak przy właściwych technikach, ćwiczeniach, można nauczyć się elokwencji, które może odmienić nasze życie zawodowe i prywatne.
Jak wygląda życie codzienne z ludźmi, którzy są elokwentni?
Życie codzienne z osobami elokwentnymi bywa trudne. Przede wszystkim jednak nigdy nie jest nudne. Gadatliwa osoba potrafi wypowiedzieć się na każdy temat. Co więcej, często potrafi opowiadać bardzo wiele żartów, rozbawiając całe towarzystwo. To, że ktoś jest wygadany, nie oznacza jednocześnie, że mówi cały czas. Jeśli osoby elokwentne doskonale potrafią wykorzystywać własne cechy charakteru, potrafią także zachować oczyszczającą ciszę, której niejednokrotnie potrzebuje wielu z nas.
Elokwentność a praca zawodowa
Elokwentność w pracy zawodowej to zdecydowanie zaleta. Taka cecha charakteru przydaje się tak naprawdę w każdej branży. Doskonały, prosty i zrozumiały sposób komunikacji ze współpracownikami czy klientami pozwala na zawiązanie owocnych, korzystnych i sympatycznych relacji. Co więcej, osoby elokwentne doskonale odnajdą się w każdej roli. Darem płynnej wymowy powinny być obdarzeni zarówno szefowie, menadżerowie, jak również pracownicy.
Elokwentność w szkole
Elokwentność w szkole bywa negowana, zarówno ze strony innych kolegów i koleżanek z ławki, jak również przez grono pedagogiczne. Dziecko czy młodzież, które jest wygadane, często bywa uważane za zbyt pewne siebie. W związku z tym to rolą rodziców jest, by uświadomić dorastające dziecko, że szkoła jest miejscem, w którym należy okazywać posłuszeństwo i przynależność do grupy. Jednak taką naukę skierowaną do dziecka należy właściwie zrównoważyć, by nie stłamsić w młodym człowieku pewności siebie, autonomii i odwagi na dalsze życie. Każdy uczeń może być wygadanym, zwłaszcza, gdy chodzi o wiedzę i nowo przyswojone informacje, co zdecydowanie będzie jego zaletą, którą każdy rodzic oraz pedagog powinien docenić.
Elokwentność to cenna cecha, która powinna być jednie właściwie wykorzystywana. Bardzo często wraz z elokwentnością idzie w parze pewność siebie. Nic więc dziwnego, że tego typu osoby często bywają dominujące, stając się doskonałymi przywódcami dla innych. Warto więc poznać podstawowe informacje dotyczące elokwentności i przekuwać swoje cechy w swoje największe zalety. Przekonaj się osobiście, jakie to proste. Do dzieła!.